14 листопада 2023 року від БФ «Вільна Білорусь» подані листи до Офісу Президента України щодо надання білоруському добровольцю Дмитру Рубашевському звання Героя України посмертно з присвоєнням ордену “Золота Зірка”, який не є громадянином України. Ми вважаємо, що Дмитро своїм життям і своїми вчинками та подвигами довів, що заслуговує на таке високе звання. Його цінували побратими та командування. Він був взірцевим воїном і вже зараз став прикладом для наслідування як в Україні, так і в рідній Білорусі. Він поповнив пантеон Героїв України, і ми маємо зберегти в пам’яті нащадків про його подвиг, як пам’ятаємо про Героїв Крут та Героїв Слуцького Збройного Чину.
Ми звертаємося до Президента України з проханням посприяти у вирішенні питання щодо нагородження званням Героя України для громадян іноземців, які пліч-о-пліч з українцями боронять Україну та весь цивілізований світ від російської агресії.
Також ми створили петицію https://petition.president.gov.ua/petition/210484 щодо Присвоєння звання Героя України, яка набрала необхідні 25 тисяч підписів і зараз перебуває на стадії розгляду.
З початку повномасштабного вторгнення більше трьохсот іноземних добровольців віддали свої життя за свободу і територіальну цілісність України. Більше того, війна з Росією, яка не розпочалася 24 лютого 2022 року, а триває суттєво довше. Принаймні з 2014 по 2022 роки вона забрала життя ще щонайменше 27 іноземних громадян. У зв’язку з цим, питання про те, що люди, які віддали свої життя за Незалежність України, повинні мати право на присвоєння найвищого почесного звання – Герой України, піднімалося неодноразово.
В чому проблема?
Згідно з існуючим статутом звання «Герой України», що було розроблено і підписано у грудні 2002 року тодішнім головою адміністрації Президента Леоніда Кучми Віктором Медведчуком. Така ситуація сьогодні може здатися недоречною, оскільки Медведчук може претендувати на звання колаборанта № 1 в Україні. Проте, діючий статут передбачає (згідно статті 1.) нагородження цим званням виключно громадян України.
Проблема вперше постала доволі гостро, коли у складі Небесної сотні під час Революції Гідності опинилися люди, що не мали українського громадянства. Так, одним з перших загиблих учасників протесту був білорус Михайло Жизнєвський.
З початком гібридної агресії Росії проти України на території Донецької та Луганської областей десятки, якщо не сотні громадян інших держав вирішили долучитися до Збройних сил України. На превеликий жаль, багато з них віддали свої життя. Зокрема, найбільшого поширення в засобах масової інформації стали історії бійця батальйону «Донбас» Марка Паславського, білоруського добровольця Миколи Іліна та багатьох інших.
Чи були спроби змінити ситуацію?
У 2017 році тодішнім президентом України Петром Порошенком було підписано закон, який дозволяє нагородження іноземців званням Герой України, щоправда лише загиблих у ході Революції Гідності. Згідно із документом, звання Герой України як виняток може бути присвоєно посмертно іноземцю, нагородженому орденом Героїв Небесної Сотні, за здійснення визначного геройського вчинку, пов’язаного із відстоюванням конституційних засад демократії, прав і свобод людини під час Революції Гідності (листопад 2013 року – лютий 2014 року). Тож проблему загиблих іноземців у рамках АТО-ООС це не вирішувало.
Повномасштабне вторгнення РФ до України, на превеликий жаль, наповнило питання додатковою актуальністю. Зрештою, в квітні 2022 року у Верховній Раді України було зареєстровано проект Закону «Про внесення зміни до Закону України «Про державні нагороди України» щодо присвоєння звання Герой України особам, які не є громадянами України» № 7296, яким пропонується передбачити, що:
- звання Герой України може бути присвоєне іноземцям та особам без громадянства за здійснення ними геройського вчинку, пов’язаного із захистом прав і свобод громадян, незалежності та територіальної цілісності України або визначного трудового досягнення;
- звання Герой України може бути присвоєно, як виняток, посмертно іноземцю та особі без громадянства за здійснення визначного геройського вчинку при відстоюванні та захисті інтересів України.
На сьогоднішній день, не зважаючи на те, що Україна вже протягом двох років воює проти російської федерації у повномасштабній війні, яка забрала життя більш як трьохсот іноземних добровольців, питання лишається не вирішеним і перебуває на стадії обговорення.